| Weight | 27.73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 10 × 28 in |
| Tire Type | Ultra High Performance |
| Load Range | XL |
| Load Index | 101 |
| Treadwear Rating | 300 |
| Traction Rating | AA |
| Temperature Rating | A |
| Speed Rating | Y |
| Runflat | N |
| Mileage Warranty | 20K |
| Sidewall Type | Black Wall |
| Tire Size | 265/35/21 |
| Part # | 83816 |
$508.99






