| Weight | 32.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 11 × 30 in |
| Tire Type | Ultra High Performance |
| Load Range | XL |
| Load Index | 112 |
| Treadwear Rating | 320 |
| Traction Rating | B |
| Temperature Rating | A |
| Speed Rating | W |
| Runflat | N |
| Mileage Warranty | 20K |
| Sidewall Type | Black Wall |
| Tire Size | 285/45/20 |
| Part # | 09942 |
$457.99






