| Weight | 29.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 10 × 29 in |
| Tire Type | Ultra High Performance |
| Load Range | XL |
| Load Index | 107 |
| Treadwear Rating | 320 |
| Traction Rating | B |
| Temperature Rating | A |
| Speed Rating | Y |
| Runflat | N |
| Mileage Warranty | 20K |
| Sidewall Type | Black Wall |
| Tire Size | 275/35/22 |
| Part # | 40982 |
$635.99






